
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 80 mΩ |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Type | Load Switches |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 500 mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | N-Channel |
| Max Power Dissipation | 725 mW |
| Power Dissipation | 725 mW |
| Max Output Current | 500 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Turn-On Delay Time | 20 ms |
| Turn-Off Delay Time | 40 ms |
| Quiescent Current | 85 µA |
| Max Supply Current | 85 µA |
| Number of Inputs | 2 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Supply Current | 85 µA |
| Min Current Limit | 700 mA |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 100 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Current Limit | 1 A |
Stock: 16817
Distributors
pcbx
Unit Price$1.42090
Ext.Price$1.42090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.42090 | $1.42090 |
| 10 | $1.13877 | $11.38770 |
| 25 | $1.07960 | $26.99000 |
| 50 | $1.02350 | $51.17500 |
| 100 | $0.97032 | $97.03200 |
| 300 | $0.91990 | $275.97000 |
| 500 | $0.90546 | $452.73000 |
| 1000 | $0.89124 | $891.24000 |
| 3000 | $0.87725 | $2631.75000 |
| 5000 | $0.86348 | $4317.40000 |
